KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 5348093
*
nr 534 8093
Harry Breiland
(1919-1951), Sverige
Gouache, Breiland, Fjällstuga, 36 x 44
Harry Breiland, svensk bildkonstnär född i Narvik 1919, död 1951 i Stockholm.
Följerätt
Utrop:
100 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 4 augusti 2008
kl 16:35:15
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/8 15:08:16
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Harry Breiland
Harry Breiland, svensk bildkonstnär född i Narvik 1919, död 1951 i Stockholm.
Läs mer om Harry Breiland
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller breiland fjällstuga gouache harry breiland svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47
-
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14
*
Harry Breiland
Harry Breiland, svensk bildkonstnär född i Narvik 1919, död 1951 i Stockholm.
Läs mer om Harry Breiland
nr 534 8093
Harry Breiland
(1919-1951), Sverige
Gouache, Breiland, Fjällstuga, 36 x 44
Harry Breiland, svensk bildkonstnär född i Narvik 1919, död 1951 i Stockholm.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 100 kr |
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 4 augusti 2008 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
4/8 15:08:16 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Harry Breiland
Harry Breiland, svensk bildkonstnär född i Narvik 1919, död 1951 i Stockholm.Läs mer om Harry Breiland
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller breiland fjällstuga gouache harry breiland svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47 -
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14